Andrzej Jodłowski: Chcemy, żeby ludzie spełniali się poprzez ten sport i czerpali z nas inspirację przez to co osiągnęliśmy i co nadal robimy.
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wywiad z Anetą Przepiórą-Jodłowską i Andrzejem Jodłowskim, założycielami Kettlebell Rzeszów.
Poznacie inspirującą historię powstania i rozwoju jednej z najsilniejszych sekcji kettlebell w Polsce.
Dowiecie się, jak w 2017 roku zaczynali od ogólnorozwojowych treningów, a dziś prowadzą prężnie działającą sekcję sportową, zdobywając medale na Mistrzostwach Świata i Europy. Opowiedzą o organizacji krajowych zawodów oraz nadchodzących Mistrzostwach Świata WKSF, które odbędą się w 6-9 czerwca 2024 roku w Rzeszowie, gdzie spodziewają się 400 zawodników z 40 krajów. Przeczytacie o ich pasji, zaangażowaniu, sukcesach oraz o tym, jak wpływają na rozwój tej dyscypliny sportu w Polsce. Dowiedzcie się, jak ich determinacja i ciężka praca zainspirowała wielu zawodników, którzy dzięki nim realizują swoje sportowe marzenia.
Aneta, Andrzej, proszę opowiedzcie nam o początkach Kettlebell Rzeszów. Jak
wszystko się zaczęło i jak rozwija się do dziś?
Andrzej Jodłowski: Treningi z odważnikami kettlebell rozpoczęły się w 2017 roku. Pierwsze miały charakter ogólnorozwojowy
i funkcjonalny. Kettlebell Sport to podnoszenie ciężarów czyli odważników kulowych w określonej jednostce czasowej. Założycielem sekcji w Rzeszowie jest Aneta Przepióra-Jodłowska. Obecnie mamy dwa kierunki działalności: sportową i zajęcia ogólne w ramach zorganizowanych treningów w klubie Fitness for Life Capital Park w Rzeszowie. Treningi sportowe na początku 2018 były bardziej zindywidualizowane, bowiem tylko kilka osób trenowało sportowo. Z upływem czasu, sukcesów i popularności sportu odważnikowego powstała działająca prężnie sekcja sportowa Kettlebell Rzeszów. 19 kwietnia 2021 roku zostało założone Stowarzyszenie Kettlebell Rzeszów. W 2021 roku Kettlebell Rzeszów otrzymało desygnację i spełniając wymagane kryteria jest członkiem i wyłącznym przedstawicielem WKSF, światowej federacji World Kettlebell Sport Federation w Polsce.
Jaka jest Wasza pozycja w Polsce?
AJ: Obecnie Kettlebell Rzeszów jest jednym z najmocniejszych klubów w Polsce. Ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów, wygranych rywalizacji, tytułów mistrzów Polski. W latach 2018 – 2023 zawodnicy Kettlebell Rzeszów zdobyli 34 medale Mistrzostw Świata: 16
złotych, 13 srebrnych, 5 brązowych oraz 36 medali Mistrzostwach Europy: 21 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych.
Oprócz prowadzenia sekcji, organizujecie także zawody w Rzeszowie.
Aneta Przepióra - Jodłowska: Od początku działalności zorganizowaliśmy cztery zawody rangi ogólnopolskiej:
Kettlebell for Fun I starcie – 2019 z klubem Fitness for Life Rzeszów, Kettlebell for Fun II starcie – 2019 z Galerią Rzeszów, Mistrzostwa Polski Kettlebell Sport Debiuty 2021 i 2022. W 2022 roku po otrzymaniu nominacji zorganizowaliśmy Mistrzostwa Europy WKSF EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIP, POLAND – RZESZÓW 2022 w UCL Ośrodek Badań Innowacyjnych w Sporcie. Dzięki wsparciu Miasta Rzeszów, wielu firm i osób prywatnych mogliśmy w Polsce, w Rzeszowie zorganizować Mistrzostwa Europy na bardzo wysokim poziomie, że owe mistrzostwa, miasto Rzeszów, Kettlebell Rzeszów do dziś jest wspominane przy każdej okazji.
Jednak to w ten weekend szykuje się największe wydarzenie w historii
Kettlebell Sport w Polsce.
APJ: Tak, w dniach 6-9 czerwca w Polsce w Rzeszowie w hali UCL Ośrodek Badań Innowacyjnych w Sporcie odbędą się Mistrzostwa Świata WKSF WORLD CHAMPIONSHIP, POLAND – RZESZÓW – 2024 – 6-9 czerwca. Do Rzeszowa przyjedzie około 400 zawodników z 40 krajów.
AJ: Organizacja tak dużego wydarzenia jak mistrzostwa świata wymaga od nas dużo zaangażowania, poświęcamy bardzo dużo czasu i energii, łącząc to ponadplanowo ze sprawami zawodowymi i życiem prywatnym. To jest jednak niesamowite uczucie jak my czy nasi zawodnicy zdobywają tytuły Mistrza Polski, Europy czy Świata, jesteśmy ogromnie dumni.
APJ: Mamy zawodników, którzy w tym sporcie odnaleźli swoją pasję, ciężko trenując realizują swoje cele, odnosić sukcesy, a my jesteśmy tego częścią.
Dzięki Wam, ta dyscyplina sportu w Polsce mocno się rozwinęła, a udział w zawodach międzynarodowych bierze coraz więcej Polaków. Śmiało można powiedzieć, że jesteście dla zawodników kimś wyjątkowym i chcą brać z Was przykład.
AJ: Gdy zaczynaliśmy było nas w Reprezentacji 6 osób, na ostatnich Mistrzostwach Europy w 2022 roku 40 osób, na tegorocznych Mistrzostwach Świata będzie około 60 zawodników powołanych do Reprezentacji Polski z samej Polski. Chcemy, żeby ludzie spełniali się poprzez ten sport i czerpali z nas inspirację przez to co osiągnęliśmy i co nadal robimy. Ja nadal trenuję, nadal doskonale siebie również po to by dawać przykład, być wzorem dla innych i podnosić poziom coraz wyżej i wyżej. Pamiętam swój pierwszy start gdzie udało się zdobyć złoty medal, to jest niesamowite uczucie być w Reprezentacji Polski. To napawa dumą i jest ogromnie wzruszające.
To wy odpowiadacie za organizację całego wyjazdu na różne zawody i przygotowujecie zawodników.
APJ: Andrzej jest kapitanem Reprezentacji Polski. To on jest odpowiedzialny za wszystko od powołań, zgłoszeń, wszystkie zdarzenia które dotyczą starów w trakcie trwania zawodów. Wyjeżdżając na zawody jesteśmy reprezentacją, wspieramy się nawzajem, dopingujemy, mamy regulamin, zasady których przestrzegamy. Jeśli zawody trwają do godziny 8 do 18 to Kapitan Reprezentacji jest na każdym starcie zawodnika z reprezentacji, czasem kosztem sił bo sam ma przecież również swój start.
AJ: Jako kapitan i trener jestem na wszystkich startach moich zawodników od samego rana, bo wiem, że zawodnicy potrzebują i chcą tego wsparcia. Jestem przy swoim zawodniku jak wychodzi na start, jak schodzi, jak przychodzą nerwy, czasem jak płacze, jestem i
rozmawiam z nimi. Jest to ciężkie, żeby po takim intensywnym czasie, jeszcze się sprężyć na swój start który jest na przykład na danych mistrzostwach na koniec dnia.
Rozmawiała Aleksandra Kocot
Fot. Atchiwum prywatne